Jesteś tutaj

Burzenie mauzoleum

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w pt., 08/09/2017 - 12:46
Burzenie pomnika, mauzoleum w Trzciance

Burmistrz Trzcianki... jak powiedział, tak zrobił... jakieś komentarze?

Obecny burmistrz do Moskwy na to spotkanie powinien wysyłać pana Czarneckiego! Bo to dzięki widzimisię poprzedniego burmistrza rozebrano mauzoleum. Był pośpiech, brak konsultacji i brak prac archeologicznych, byle tylko postawić na swoim? 

W rzeczywistości pomnik nie był pod nadzorem archeologicznym i był pod ochroną państwa polskiego. Władze Trzcianki nie otrzymały pozwolenia na prowadzenie jakichkolwiek prac archeologicznych na miejscu pochówku. Na podstawie otrzymanych zezwoleń władze Trzcianki mogły prowadzić prace tylko w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika, ale nie na jego terytorium. Tak więc wszystko, co zostało zrobione w Trzciance, zostało wykonane nielegalnie...

Cytat pochodzi z artykułu: https://pl.sputniknews.com/polska/2019100911165933-sputnik-zbezczeszczon...

"Na konferencji prasowej poruszono też drażliwy problem – toczący się proces sądowy w sprawie zniszczonego Mauzoleum Żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance. Prezes „Kurska” potwierdził, że w tej sprawie odniesiono już pierwsze zwycięstwo. "Równolegle z oddaniem sprawy do sądu administracyjnego, żądamy od starosty trzciankowskiego, aby wznowił administracyjne postępowanie, na bazie którego burmistrz Trzcianki dostał zgodę na remont tego placu. Ponieważ powstały nowe okoliczności, zdobyliśmy ekspertyzy, które potwierdzają, że badania, zrobione przez burmistrza Trzcianki, były niewłaściwe i w żaden sposób nie udowodniły braku szczątków żołnierzy pod mauzoleum. A na bazie takiej właśnie jego opinii został, można powiedzieć, wprowadzony w błąd starosta, który wydał zgodę na remont. Wojewoda stwierdził, że „Kursk” ma rację. I teraz starosta ma obowiązek przyjąć sprawę, rozpatrzeć ją, i liczymy na to, że wznowi postępowanie i na tym postępowaniu my zmusimy go do powstrzymania pracy na placu. Jeśli wygramy, to decyzja wojewody o wykreślenie przestaje być aktualna, mogiła znowu staje się mogiłą chronioną przez państwo polskie, a tym samym automatycznie trzeba przywrócić jej stan poprzedni. Dla mnie nie ma najmniejszej wątpliwości, że sprawa w sądzie powinna zakończyć się dla nas pozytywnie" – powiedział na zakończenie Jerzy Tyc."

Cytat pochodzi z artykułu: https://pl.sputniknews.com/opinie/2019110911329595-stowarzyszenie-kurs-p...

Nie wiem, czy to już było, dlatego wstawiam link do artykułu dr Mateusza Piskorskiego http://mysl-polska.pl/2179 oraz na zachętę (by przeczytać całość) taki cytat:

"Casus Trzcianki jest znakomitą ilustracją działań, które konsekwentnie prowadziły do, bardzo swoją drogą łatwych do przewidzenia, efektów: polsko-rosyjskiej konfrontacji w sferze polityki historycznej, którą obecnie obserwujemy. Jego analiza pozwala uzmysłowić sobie, że prawdziwym źródłem problemu jest lekceważenie prawa, polityczne chciejstwo i motywowana ideologicznie nienawiść rządzących zawodowych „przedstawicieli władzy” w rodzaju Czarneckiego, zyskujących poklask bezprawnymi akcjami akceptowanymi przez kierownictwo partii rządzącej."

"Sędzia Marcin Maćkowski powiedział, że sąd zdecydował o „przekazaniu sprawy prokuraturze rejonowej w Trzciance w celu ponownego rozpatrzenia”. Jak dodał, prokurator, który wcześniej odmówił przeprowadzenia dochodzenia, nie wypełnił wszystkich swoich obowiązków w tej sprawie. Decyzja sądu jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu..."

Cytat z https://pl.sputniknews.com/polska/2020030212021577-jest-decyzja-w-sprawi...

Strony

 

Reklama