Jesteś tutaj

Dyskusja w sprawie lokalizacji pływalni w Trzciance

Obrazek użytkownika Tomek
Wysłane przez Tomek w wt., 07/06/2016 - 13:36

Zdjęcia: Zespół redakcyjny TVL Trzcianka
Prowadzenie: Iwona Ciechanowicz

Jak wróble na dachach ćwierkają powiat da kasę 2 mln zł na zagospodarowanie terenu przy ZSP. Basen, boisko, parking na 60 samochodów.
Zagmatwa to teraz całkowicie sytuację z basenem. Kto to potrafi zrozumieć?
No więc tak: radni za lokalizacją przy OSiR, Starostwo za ZSP, spółdzielnia za Gim 1. mieszkańcy różnie, z tymi co ja rozmawiałem są w zdecydowanej większości przeciw jakiejkolwiek lokalizacji. Czy ktoś to potrafi zrozumieć?
Zaczęła się w każdym razie wielka licytacja. Kto da więcej? Do przebicia 2 mln.
Współczuję burmistrzowi.... Aby wybudować basen potrzeba przynajmniej jakieś 13 do 15 mln. Zostawmy na chwilę koszty eksploatacji o których nikt się nie che zająknąć. Budować tylko za "własne"? Trudna sprawa.No i gdzie? Ciekawie zapowiada się uzasadnienie zmiany decyzji radnych.
Mam takie brzydkie pytanie. Dlaczego Czarnków nie chce basenu? Kto tu w co gra i dlaczego?

Po dokładniejszym wgryzieniu się w temat okazuje się, że grunt przy ZSP nie należy do Starostwa lecz najprawdopodobniej do Wojewody. Jest tam tego 1,5 ha potrzebnego do realizacji inwestycji. Niestety, czy może stety tegoż gruntu za gimnazjum wojewoda nie przekaże. W każdym razie to przynajmniej rok wyjaśniania, uściślania i wszelkiego rodzaju kombinacji. Do tego dochodzi drobna niedogodność... Aby inwestować w teren trzeba być jego właścicielem. Gmina ma utopić 12 do 15 mln w nie swój teren? To kryminał :-) Czyżby więc powiat oferując 2 mln na zagospodarowanie terenu czegoś nie wiedział dlatego daje? A może wie i dlatego daje... To kojarzy mi się z Onufrym Zagłobą i Niderlandami czy jakosik tak...:-) Sprawa staje się coraz ciekawsza by nie powiedzieć śmieszniejsza... W co gramy panowie i panie, w co gramy... 

Informuję, iż działki  na których zlokalizowany jest  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance i  na których   zaproponowano  jedną z lokalizacji basenu tj. działki nr 2164, 2167, 2165, 2053, 2057 i 2054  należą do Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Rada Powiatu  może podjąć decyzję o ich przekazaniu Gminie Trzcinka (po uprzednim wydzieleniu gruntu niezbędnego do realizacji inwestycji) np. jako wkład w realizację  zadania inwestycyjnego.

Z poważaniem

Paweł Siemiński

Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich 

Informacji w sprawie potencjalnej lokalizacji basenu przybywa. Ktoś miesza w tym interesie i to zdrowo miesza. Jeśli ma go nie być to rozumiem, że puszczanie mylnych newsów ma powodować większe zamieszanie. Jeśli jednak ma faktycznie powstać na terenie Trzcianki to takie działania są niepoważne.
Powtórzę więc pytanie w co gramy panowie i panie? Komu zależy na błędnym informowaniu chociażby o własności terenu pod basen? Ważniejsze dlaczego?

Frant a kto i co ci obiecał że stałeś się takim aktywnym i żarliwym obrońcą interesów z nad jeziora oraz obecnej ekipy rządzącej miastem? Moim zdaniem znów się dałeś podpuścić i ktoś wykorzystuje twoją naiwność albo na prawdę uważasz, że ludzie zapomnieli twoje "ekologiczne" akcje którymi rozwścieczyłeś polowe miasta i zaproponują ciebie na radnego? Może zdradzisz nam tajemnice kto jest twoim źródłem informacji?

Widzę, że co poniektórzy doceniają moje starania w informowaniu lokalnej społeczności :-)))))
Mam nadzieję iż mieszkańcy pamiętają moją "akcję" związaną z otoczeniem jeziora Sarcz, szkoda tylko że nic z tego nie wynikło....
Coż, takie życie...
Moje informacje pochodzą od urzędników, którzy nie zawsze mówią prawdę. Kiedy posługiwałem się legitymacją dziennikarską mieli większy respekt i tak nie kłamali. Dlatego piszę najprawdopodobniej czy podobno albo jeszcze inaczej.
Czy trzeba te moje pisanie czytać? :-) hm... powiem, że oczywiście ...:-) ale chyba i tak nie wszyscy uwierzą ...:-)

Jak pewnie wiecie lub nie przedwczoraj Zarząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego pod przewodnictwem Pana Tadeusza Teterusa pozytywnie odniósł się do sprawy udzielenia naszej gminie wsparcia finansowego w kwocie 2 mln zł - na budowę pływalni w Trzciance!

Cieszy fakt, że nie było żadnego głosu przeciw.  

O tym, że Powiat działa sprawnie i szybko już zdążyłem się przekonać - dlatego myślę że już we wrześniu nad uchwałą pochylą się również radni powiatowi. Jestem dobrej myśli!

To dzięki takim decyzjom pływalnia ma ogromną szanse powstać w mieście ... ;) 

Czyli... "Kobyłka u płotu..." - trzcianeccy radni ;)   

W dalszej części komisji radni dopytywali przedstawiciela Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego o szanse na dofinansowanie budowy krytej pływalni w Trzciance. - Dzisiaj Zarząd Powiatu zatwierdził 18 wersję Wieloletniego Planu Inwestycyjnego dla Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, w którym znalazła się propozycja dofinansowania budowy krytej pływalni w Trzciance w latach 2019-2020 w łącznej kwocie dwóch milionów złotych. Warunkiem takiego dofinansowania jest wybudowanie tego obiektu przy ulicy Matejki na obecnym boisku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – poinformował Jacek Klimaszewski. - Myślę, że ta informacja jest podstawą do ponownego otwarcia dyskusji na temat lokalizacji w Trzciance krytej pływalni – spuentował radny Łukasz Walkowiak – wiceprzewodniczący komisji.

http://czarnkowsko-trzcianecki.pl/aktualnosci/wicestarosta-goscil-na-kom...

Przed nami kolejna sesja.

(przepraszam będzie długie ale chodzi o TRZCIANECKI BASEN)

Zanim jednak napiszę kilka słów na temat samych uchwał , przedstawię zaproponowane radnym Stanowisko Rady w sprawie, który od wielu lat „wałkuje się” w naszym mieście a o którym zrobiło się głośno przy okazji sprzeciwu większości radnych przy uchwale nadającej burmistrzowi pozwolenie na zakup za pół miliona złotych pewnej działki na ten cel. Oczywiście chodzi o krytą pływalnię w Trzciance. Na FB został zamieszony bardzo krzywdzący obraz sugerujący, że jestem przeciwnikiem trzcianeckiej pływalni. Na początku chciałem bardzo mocno zareagować jednak szybko, zadałem sobie pytanie – Dlaczego mam prostować słowa kogoś, kto przez ostatnie 3 lata nie zrobił nic, aby ona powstała? – i dalej - Co mogę zrobić jako radny, aby to wielkie marzenie co najmniej 2 pokoleń mieszkańców naszej gminy wreszcie zrealizować ?
Po pierwsze należy rzucić zabawki w kąt i zacząć działać! Nie na pokaz , tylko na serio. Zacząć od solidnych podstaw, i wytyczenia realnych kierunków – czyli zacząć od podstawy każdej inwestycji jakim jest Plan Funkcjonalno – Użytkowy! Inaczej historia naszej pływalni szybko zatoczy koło i wzorem poprzedniej kadencji, wydamy wiele setek tysięcy a jej i tak nie będzie. Przypomnijmy , że w latach 2015-2018 wydano na ten cel ok. 280 tys.zł. Tylko samym (proponowany niedawno) zakupem działki pod pływalnię, o której nie wiemy jak ma wyglądać , jakie założenia ma spełniać-przebilibyśmy dwukrotnie poprzednią kadencję w wydatkowaniu środków na ten cel bez gwarancji, że coś pójdzie do przodu.
Bez wątpienia jestem jak najbardziej za trzcianecką pływalnią jednak w postrzeganiu jej formy i samego procesu podejścia do jej budowy nie zmieniłem się od czasu, gdy z grupą zapaleńców pozwoliliśmy sobie o niej zamarzyć. Nadal ma być to pływalnia ekonomiczna, najlepiej przyszkolna, zaprojektowana optymalnie pod nasze potrzeby, czyli nauka pływania dla dzieci i młodzieży z elementami rekreacji, a co za tym idzie ma być tania w eksploatacji. W 2015 roku stworzyłem Ankietę Stowarzyszenia Baza PCT w sprawie budowy krytej pływalni w Trzciance, pod którą podpisało się około 3,5 tysiąca osób. Był to jak dotychczas największy zryw obywatelskiego wyrażenia woli. W poprzedniej kadencji powstały dwa stanowiska rady, które lokowały pływalnię przy OSIR a później przy Zespole Szkół na ul. Staszica/Matejki . Ta druga propozycja, choć poniekąd wymuszona była wówczas sensowna, ponieważ mogliśmy w tamtym czasie liczyć na przychylność władz powiatu ze Starostą Tadeuszem Teterusem na czele , który to w swym budżecie znalazł na jej budowę 2 miliony zł oraz przekazał teren. Sytuacja związana z wyborami samorządowymi w 2018 roku zmieniła wszystko po północnej stronie Noteci , jednak wydawałoby się, że po naszej stronie wszystko poszło w dobrą stronę i teraz przy odrobinie gospodarczego myślenia na przełomie lat 2021/2023 będziemy cieszyć się takim obiektem wybudowanym w Naszej Gminie. Niestety utknęliśmy. Dopadł nas marazm. Dzięki moim wnioskom w budżecie na rok 2021 udało się zabezpieczyć kwotę 150 tys.zł na projekt pływalni. Pieniądze jednak wg.opinii urzędników byłyby niewystarczające – dlatego zawnioskowałem, aby w 2022 roku ta suma była powielona. Nie mniej projekt jest tak naprawdę efektem finalnym pewnych rzeczy, które muszą się zadziać wcześniej.

Stąd przygotowane przeze mnie i przekazane radnym w celu przegłosowania „Stanowisko Rady w sprawie lokalizacji i budowy pływalni”, które uporządkuje kilka spraw.

Przede wszystkim to jasne wskazanie LOKALIZACJI. Gdy zbierałem podpisy pod pływalnią nikt nie ukrywał, że najlepszym terenem dla tej inwestycji jest teren umiejscowiony przy SP1 (ówcześnie przy Gimnazjum nr1). To klucz do wykonania dobrego i ekonomicznego basenu, który zaspokoi w szczególności nasze potrzeby. Kolejnym punktem stanowiska jest zobligowanie Burmistrza Trzcianki do wykonania Planu Funkcjonalno Użytkowego basenu. To podstawa! Dopiero ten dokument da nam odpowiedź czego tak naprawdę możemy się spodziewać. Najważniejsze, jakie koszty wygeneruje, jakie zatrudnienie, co w nim się znajdzie , jakie będą jego gabaryty.
Gdy powstanie PFU basenu , może powstać jakaś koncepcja jego USYTUOWANIA przede wszystkim na naszych , gminnych terenach, których mamy w okolicy SP1 pod dostatkiem. I do tego wszystkiego nie jest nam na tę chwilę potrzebny zakup dodatkowego terenu za 500 tys. zł !
W przedłożonym stanowisku są także określone ramy czasowe wykonania PFU I koncepcji usytuowania. Niezbyt wygórowane Koniec maja 2022 roku. Wg. Branżystów terminy są rozsądne. Dopiero wówczas poznamy odpowiedź czy należy dokupić teren, czy też nie. Gdy już przez to przebrniemy będziemy mieć otwartą drogę do wykonania PROJEKTU i zwrócenie się o DOFINANSOWANIE na budowę. Potem realizacja.
Jeżeli to stanowisko zostanie przyjęte przez radnych to będzie ogromny postęp w sprawie powstania tej inwestycji. Czyli za tak niewiele zyskamy tak wiele.
Żeby nie być gołosłownym, dzięki pomocy,  wykonałem plansze z wyskalowaną pływalnią 1:1000, na których w sposób przypadkowy umieściłem pływalnie na terenie SP1 oraz terenie przyległym. Dzięki temu możemy zobaczyć, że pływalnia zmieści się praktycznie w kilku miejscach – teoretycznie nawet na placu apelowym SP1. (to ta sama wielka plywalnia, która została zaprojektowana na terenie Zespołu Szkół w 2018 roku. Natomiast ona nie musi być taka wielka – stąd pojawił się tam też projekt z Mosiny)
Wystarczy tylko teraz chcieć.
Ufam, że radni w większości zechcą.

Pod linkami 1 i 2 znajdziecie teoretyczne możliwości umiejscowienia pływalni na terenach gminnych, w linku nr 3 działka którą na tę chwilę uważam, że nie warto kupować. 

1. https://naforum.zapodaj.net/bccb02877ba6.jpg.html

2. https://naforum.zapodaj.net/3ba0f8f576a2.jpg.html

3. https://naforum.zapodaj.net/79ca52a00052.jpg.html

Strony

 

Reklama