Jesteś tutaj

Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian

11 maja Dzień bez Śmiecenia

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami jest jednym z fundamentów troski o ochronę środowiska naturalnego. Statystyki mówią same za siebie – z roku na rok jako społeczeństwo wytwarzamy coraz więcej śmieci. Obchodzony 11 maja Dzień bez Śmiecenia to doskonała okazja do refleksji nad obowiązkami wobec przyrody oraz do podejmowania konkretnych działań na rzecz jej ochrony.

Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to święto, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Zostało zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. I – jak pokazują statystyki – były i są ku temu podstawy.

Toniemy w odpadach

Tylko w Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia nad Wisłą pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10 714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.

Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich temperatur – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak zatem świętować?

Najlepiej codziennie. I nie chodzi tylko o niezaśmiecanie miejsc publicznych czy terenów zielonych. Oto kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby uczcić Dzień Bez Śmiecenia.

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych artykułów. Z recyclingu papieru powstają między innymi serwetki, bandaże czy opakowania do jajek. Z plastiku można uzyskać długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Zaś ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak pojemniki czy butelki – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock

Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.

Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.

Dzień Bez Śmiecenia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że to właśnie małe kroki prowadzą do dużych zmian. Każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska. Poprzez świadome wybory i działania budujemy lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość dla naszej planety!

 

Reklama