Jesteś tutaj

Sesja nadzwyczajnie dziwna

Obrazek użytkownika sys
Wysłane przez sys w wt., 16/07/2019 - 21:59

Szanowni Państwo!

Dziś otrzymałem informację, że grupa radnych – Zygmunt Czarny, Witold Perski, Edward Joachimiak, Mariusz Łuczak, Wincenty Kilian oraz Jadwiga Durejko – złożyło wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej Trzcianki – o zwołanie sesji nadzwyczajnej, która ma dotyczyć dwóch spraw: - Odwołania i powołania nowych Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Trzcianki, czyli zmiany Janiny Kamińskiej oraz Marka Dąbrowskiego na w/w stanowiskach - oraz odwołania przewodniczących Komisji, czyli wymiana Marka Kupsia z Komisji Gospodarczej, Marcina Walkowiaka z Komisji Spraw Społecznych, Łukasza Walkowiaka z Komisji Skarg i Wniosków oraz mojej skromnej osoby z Komisji Rewizyjnej. Kto ma nas zastąpić? Myślę, że wnioskujący radni już to ustalili w kuluarach. Ten wniosek jest również brzemienny w skutkach dla Klubu Radnych Trzcianeccy.pl, któremu przewodniczyłem, a w skład którego wchodziło jeszcze 3 radnych – Aneta Flis, Wojciech Magdziarz oraz Zygmunt Czarny. Zgodnie ze Statutem Gminy Trzcianka tylko grupa powyżej 4 radnych może założyć taki klub. Niestety po informacji, że podpis jednego z radnych naszego klubu zaistniał pod wnioskiem o moje odwołanie z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej – musieliśmy podjąć trudną decyzję i podziękować Panu Zygmuntowi Czarnemu za współpracę, wykluczając go z naszego grona, ze wszystkimi dla nas tego konsekwencjami. Zanim jednak o konsekwencjach, stwierdzam, że Zygmunta Czarnego zawsze darzyliśmy sympatią i szacunkiem, lubiliśmy go i dlatego nie rozumiemy dlaczego – a może rozumiemy, lecz niestety nie byliśmy na tyle w radzie mocni, żeby jako klub dać mu „coś” – a chodziło o stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady lub jakąś Komisję. Mam nadzieję, że wśród nowych- choć tak naprawdę starych przyjaciół – otrzyma wreszcie upragniony „stołek”. Tyle że z drogi, którą obrał, idąc ramię w ramię z radnymi Razem dla Trzcianki, raczej się nie powraca.

Konsekwencje dla klubu Trzcianeccy.pl - będą poważne. Mimo że Ustawa o Samorządzie Gminnym dopuszcza istnienie klubu radnych złożonego z minimum 3 radnych – to do czasu nowelizacji postanowiliśmy nie łamać Statutu Gminy Trzcianka – i rozwiązać w tej chwili klub. Niestety nie może tak być, że niby jest grupa, a jej nie ma, niby ufamy sobie, a potrafimy wbić w plecy nóż, że niby za czymś głośno optujemy, a głosujemy przeciwnie. To jest niepoważne! Oczywiście, że RADA ma prawo decydować większością, kto ma być ich przedstawicielami, nie wnikam jakimi przesłankami kierują się radni przy uzasadnieniu wniosku w przypadkach innych przewodniczących. Chcę zatrzymać się jednak przy Komisji Rewizyjnej, której przewodniczę. Nie będę sobie niczego dodawać, ale ujmować też nie zamierzam. Jestem jednym z ciężej pracujących radnych w radzie, posiadam już odpowiednią wiedzę oraz własne zdanie, które potrafię obronić, staję w obronie prawdy, a głupotę nazywam po imieniu.

Utrzymuję kontakt z wyborcami. Jako jeden z radnych Trzcianeckich.pl, widziałem ogromny potencjał, jaki tkwi w Burmistrzu Krzysztofie Jaworskim, ale też jasno potrafiłem wytyczyć granice tego potencjału choćby przy ustalaniu stawek opłat za śmieci. Dziś nauczyłem się już cierpliwości i wiem, że większość spraw idzie w dobrą stronę, a porównywanie tego burmistrza z poprzednikiem należy robić w tym samym przedziale czasu - nie porównujmy całej spuścizny poprzedniego włodarza, ale porównajmy pierwsze pół roku obydwu, potem pierwszy rok… Myślę, że za 4 lata będą i środki zewnętrzne i poprawa infrastruktury i być może upragniony basen… Natomiast jako przewodniczący i członek Komisji Rewizyjnej wykazuję się dużą dociekliwością. Ustaliłem, że wydatkowanie publicznych pieniędzy w Gminie Trzcianka w 2018 roku pod względem gospodarności, rzetelności, legalności oraz celowości - pozostawia wiele do życzenia. Podam tylko jeden przykład - Kryta Pływalnia w Trzciance, której nawet proces koncepcyjny musimy rozpoczynać od początku, pochłonęła już ponad 258 tys. zł! – i proszę mi wierzyć, że to tylko kropla niegospodarności. Niestety nie można uwolnić się od wrażenia – że ten wniosek jest zwykłym zamówieniem politycznym zza Noteci.

Za dużo pytam, samodzielnie myślę… a przecież kiedyś Komisja Rewizyjna była taka wspaniała, prawda? Taka wspaniała, że nawet burmistrz wręczał jej reprezentantom kwiaty podczas absolutorium i gratulował doskonałej współpracy… Wniosek prócz Witolda Perskiego podpisał również radny Mariusz Łuczak, wniosek, który w uzasadnieniu ma treść „utrata zaufania do radnego” – Mariusz … chyba zaczniemy rozmawiać w najbliższym czasie o przyzwoitości i etyce. Na zakończenie powiem, że jeżeli zostaniemy odwołani ze swych funkcji, to będę odwołany w naprawdę świetnym towarzystwie, ludzi pracowitych i merytorycznych, być może trochę indywidualistów, lecz ostatecznie umiejących współpracować dla dobra naszej Trzcianki … bo chyba tego oczekuje od nas każdy nasz wyborca…?

Niech większego smaku doda jeszcze fakt, że większość odwoływanych z funkcji radnych będzie przebywać poza Trzcianką, na urlopach - w końcu lipiec miał być czasem wypoczynku... 

Robert Matkowski 

Ciekawe czy kojarzy co podpisał? Już w uchwale o śmieciach był za i jednocześnie przeciw. Należy się stołek i owszem ale w pierwszej ławce w klasie dla początkujących na kursie czytania ze zrozumieniem!

Kto zna to chyba nie jest zdziwiony....

A gdy przychodzi im rozwiązywać poważne problemy, okazuje się, że jak to mówią-radny jest bezradny!
Przypomnijcie mi, dlaczego w radzie wciąż zasiadają takie persony jak Perski, Łuczak, Durejko? Czym zasłużyli na reelekcję? Czy oprócz wykazania się nadzwyczajną ZARADNOŚCIĄ w dbaniu o interes prywatny, zrobili coś dobrego dla swoich wyborców?

Pan Prezydent Trzcianki w swoim felietonie odpowiedział na moje pytanie.

Pozwole sobie tu zacytować:

"Zacznijmy od Witolda Perskiego - członek PiS, przedsiębiorca ze sklepikiem, generującym - od co najmniej dwóch lat - straty. Od roku zatrudniony w Wodach Polskich (Wody Polskie to taki świeży twór partii o skrócie “PiS” - ten skrót mógł już gdzieś wcześniej się Wam przewinąć)..."

"Mariusz Ł. - nasz cukiereczek rady. Jednocześnie pechowiec poza radą - to samochód zniknie, to styrta znów się pali. A niedługo ma się uprawomocnić nieprzychylny wyrok dla Mariuszu, po tym jak zatrudniony Ukrainiec - karmiony niczym matczyną piersią - wbija nóż w plecy karmiciela i kradnie prąd - ponoć żeby świnki o godzinę dłużej mogły mieć światło.
Niemniej Mariusz podpisał się pod omawianym wnioskiem, że...
Utracił zaufanie..."

Całość dostępna tutaj: https://www.facebook.com/notes/prezydent-miasta-trzcianki/skok-na-w%C5%8...

Na zakończenie:
Tomek Juckiewicz zamieścił dziś na Facebooku takie oto zdjęcie
...nie ma quorum, nie ma sesji

sesja rady miasta trzcianka

 

Nie kompromitujcie się.Kazdy ma prawo do wakacji i nikt nie będzie zrywał czasu wolnego który spędza z rodziną tylko dlatego że wam co niektórzy radni w oczy powiedzieli co sądzą o waszym niegospodarnym rządzeniu kiedy burmistrzem był Czarnecki.

BRAWO. Wreszcie jest głos bez słodko pierdzącej politycznej poprawności. Dość edkokrasomówczych popisów znawcy synonimów i jemu podobnych.  Marcin i pewnie jeszcze kilku świeżo myślących tak mówcie i działajcie bez skrępowania. Tego oczekuje mam nadzieję wielu mieszkańców. Powodzenia!

 

 

Reklama