Jesteś tutaj

Znakowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej - Trzcianka

Złożonej obietnicy z lutego bieżącego roku staramy się dotrzymać. Z akcją oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej trafiamy do Trzcianki. Jako Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pragniemy kontynuować akcje oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin “Akowców”, oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Gród między jeziorami Logo i Sarcz stał się domem i miejscem spoczynku dla ponad 30 żołnierzy Armii Krajowej.

Kawaleria zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK
Kawaleria zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, por. Adolfa Pilcha, "Góry-Doliny", wkracza do Wierszy - 29 lipca 1944 r.

Trzcianka stała się domem dla wielu żołnierzy Stołpecko-Nalibockiego zgrupowania Armii Krajowej, to tutaj dowódca Adolf Pilch “Dolina” doczekał się swojej ulicy.

Przy tabliczce z nazwą ulicy A. Pilcha E. Kasztelan "Motyl", Franciszek Kosowicz "Maciejka"
Przy tabliczce z nazwą ulicy A. Pilcha E. Kasztelan "Motyl", Franciszek Kosowicz "Maciejka"

Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji “Burza”, uda nam się objąć działaniami cały region.

Zestaw pozostawiany na grobie.
Zestaw pozostawiany na grobie.

Jeśli państwo wiedzą, że państwa przodek był w AK prosimy o kontakt i odwiedzenie grobu. To zdecydowanie ułatwi nam operacje logistyczne.

Akcję wspiera firma Agencja Reklamowa Opus Design z Piły wykonując dla nas tabliczki.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego
Telefon: Michał Zimny - 796318286
Mail: pilscypatrioci2012@gmail.com

Artykuł (wraz ze zdjęciami) dostarczony przez: Stowarzyszenie Pilscy Patrioci

 

Reklama