Jesteś tutaj

Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego.

Data: 
Od piątek, 4 Październik, 2019 - 17:00 do sobota, 2 Listopad, 2019 - 16:00

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance zaprasza na wystawę prac Zdzisława Beksińskiego "Od fotografii do fotomontażu komputerowego".


Zdzisław Beksiński - fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant
w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczął działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach,
m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz,
grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.


Fotografie składające się na wystawę w trzcianeckim muzeum pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z około dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.


Ekspozycja w Trzciance została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.

Wernisaż odbędzie się 4 października o godzinie 17:00.

Ekspozycja czynna do 2 listopada 2019 r.

 

Reklama