Jesteś tutaj

Inscenizacja "Styczniowy bój o Trzciankę"

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę powrotu Trzcianki do Macierzy, która okraszona będzie wyjątkową inscenizacją "Styczniowy bój o Trzciankę".

Podobna inscenizacja była organizowana przez trzcianeckie muzeum w 2014 roku, tegoroczne wydarzenie zapowiada się niezwykle efektownie ze względu na obecność wielu grup paramilitarnych i muzeów z regionu. W niedzielę (26 stycznia 2020 r.) o godz.13:30 na terenie dworca PKP w Trzciance wystąpią: Stowarzyszenie Theatrum Historica, Pilskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa, Muzeum Wału Pomorskiego, Twierdza Piła, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Archeologii Wojskowej "Rajtar", Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939, Moto - Military Stary i Młody Koszalin, GRH-JEDLINY 102 Elegia, GRH Kampfgruppe NORD, GRH Dąbrowa oraz GRH Kolmar.

W pokazach udział weźmie m.in. czołg T-34, a na przybyłych czekać będzie darmowa grochówka!

Natomiast 27 stycznia (poniedziałek) o godz.12:00 - burmistrz Trzcianki i przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki złożą kwiaty pod krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy.

Zapraszamy serdecznie!

Najpierw rozwalamy radziecki cmentarz wojenny, a potem robimy inscenizacje ku chwale tu poległych. Gdzie tu sens i logika? Niech zgadnę — czołg T34, który bierze dziś udział w inscenizacji będzie miał polskie oznaczenia? Może to będzie Rudy 102?

 

Prawda jest taka że w 1939 Niemcy i ZSRR postanowili nas wspólnie wymordować .

Postanowili wymordować  Polaków i podzielić się naszą ziemią . Banda się jednak pokłóciła ( takie nacje )  i zaczeli się tłuc między sobą , co nie przeszkodziło w wykonaniu wcześniej przyjętego planu przez obie strony , czyli mordowaniu Polaków . Ruskie szli na Berlin mordując Niemców jak i Polaków , ale nie wszystkich Polaków , tylko tych niewygodnych którzy chcieli wolnej Polski np. kilka tyś. w Katyniu , np. celowo zatrzymując się na Wiśle aby dać Niemcą czas na wymordowanie powstańców Warszawy , np. żołnierzy AK itp. I choćby postawić w Trzciance mauzoleum na każdej ulicy to nie zmieni to faktu że ZSRR to był okupant wrogi Polsce . Oni gineli w Trzciance nie za Polskę tylko w imię zniszczenia Niemiec (zemsty na Niemcach ) a przy okazji  podbicia tych ziem w celu wprowadzenia swoich rządów .  

Pewnie była dobra:) , akurat ja osobiście wczoraj nie byłem na tej iscenizacji , ale fajnie ,że została zorganizowana , pamięć o takich wydarzeniach trzeba kultywować . Ogladałem zdjęcia i widać że zorganizowano to z dużym rozmachem i zaangażowaniem . Bardzo fajnie  że są ku temu chęci i wola :)

27 stycznia 1945 roku do niemieckiego miasta Schönlanke wkroczyły wojska Armii Czerwonej. W kolejnych miesiącach nastąpiły zmiany, w wyniku których doszło do prawie całkowitej wymiany ludności na tych terenach. Do niemieckiego do tej pory miasta zaczęli napływać osadnicy z różnych części kraju. Z kolei Niemcy, dla których ta ziemia od dawna była domem, musieli opuścić tereny, które powróciły w granice Polski.

27 stycznia 2020 r. obchodziliśmy 75. rocznicę powrotu Trzcianki do Macierzy, która dzień wcześniej, okraszona została wyjątkową inscenizacją „Styczniowy bój o Trzciankę".

Całe wydarzenie zarejestrowałem za pomocą drona - oto efekty mojej pracy! :)

https://szpakdron.pl/

Strony

 

Reklama